Zakup własnego mieszkania tylko dla wybranych?

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób, które jednak spotykają się z naturalną barierą w postaci konieczności poniesienia ogromnych, a niekiedy wręcz nierealnych kosztów. Coraz częściej więc głównym celem staje się zgromadzenie środków na wkład własny oraz postaranie się o zdolność kredytową, która zapewni potrzebne fundusze. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż rosnące stale ceny mieszkań wpływają również na wielkość oczekiwanego wkładu własnego, który w zależności od sytuacji wynosi około 10%-20% wartości mieszkania.

Na temat zakupu mieszkania na własność

W jaki więc sposób należy przystąpić do realizowania takiego marzenia oraz o czym warto pamiętać? W celu przedstawienia obiektywnej opinii w tym temacie, artykuł powstał wspólnie z redaktorami portalu https://zainspiruj.pl/. Zgodnie stwierdziliśmy, że oczywistymi punktami w całym procesie jest rozpoczęcie oszczędzania, poprzez zwiększenie swoich dochodów lub też zmniejszenie ponoszonych kosztów. W ten sposób zostaje zwiększona nadwyżka pomiędzy tymi wartościami, którą można przeznaczyć właśnie na zakup nowego lokum. Oprócz tego niezbędne jest także odpowiednie zaplanowanie inwestycji, a więc rozeznanie się w cenach rynkowych, porównanie cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, w centrum i na obrzeżach miasta, poznanie ofert poszczególnych banków, w których dostępne są kredyty hipoteczne itd.

Co warto zaplanować?

Planowanie polegać będzie również na sporządzeniu budżetu domowego i analizę ponoszonych kosztów w ciągu miesiąca. Być może okaże się, że dużo potencjalnych oszczędności zostaje przeznaczonych na alkohol, przekąski, zbyt częste wyjścia na miasto czy gromadzenie zbędnych przedmiotów w domu. W przypadku tych ostatnich można także sprawdzić czy w domu nie znajdują się przedmioty, których się nie używa, a których sprzedaż z drugiej ręki mogłaby zwiększyć pule wolnych środków finansowych. Zwykle jednak okazuje się, że zmniejszenie wydatków nie będzie prowadziło do zgromadzenia wystarczającej wielkości funduszy, stąd też dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu, a nawet zmiana miejsca pracy na takie, które dostarczy większych zarobków. Sposobów na zgromadzenie upragnionej kwoty jest nieskończenie wiele. Należy przy tym pamiętać jednak o wyższości własnych wartości.

O czym pamiętać? Co mieć na uwadze?

Może okazać się, iż zakup własnego mieszkania lepiej odłożyć w czasie na dłuższy okres niż przysparzać sobie nieprzespanych nocy w pracy czy dodatkowego stresu. Pewnym trendem, które obecnie się również obserwuje, jest chęć zakupu mieszkania dla dziecka w przyszłości. W tym przypadku nawet niewielkie kwoty odkładane miesięcznie przez te 18 lat mogą w efekcie dać ogromną sumę. Źródłem takich oszczędności może stać się chociażby dodatek 500+. Jeszcze inną metodą na dostarczenie sobie dodatkowych źródeł dochodu może stać się odpowiednie inwestowanie już posiadanych pieniędzy, choć niekoniecznie musi to być zakup akcji czy obligacji (lecz może), ale inwestycja ta może być nakierowana na odpowiednie dokształcenie siebie bądź edukację dziecka, co w przyszłości ma szansę przynieść dużo większe zyski np. dzięki możliwości zdobycia upragnionej pracy.  Na pytanie więc, w jaki sposób można zaoszczędzić na wkład własny czy własne mieszkanie nie da się znaleźć jednego remedium. Obecnie istnieje wiele blogów i publikacji, które mogą stać się właśnie także taką inwestycją w przyszłe zyski. Najczęściej jednak proces ten będzie wymagał dyspliny i systematycznej pracy.