Rolety materiałowe zamiast firanek- czy warto?

Rolety z materiału montowane wewnątrz mieszkania cieszą się coraz większą popularnością. Często rolety zastępują firanki, które przez długie lata królowały na naszych oknach. Materiałowe rolety, zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach, są również świetną alternatywą dla zasłon, ponieważ zapewniają prywatność wieczorami, a także bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenia w nocy.

Materiałowe rolety okienne to nie tylko bardzo praktyczne, ale również ładne i stylowe rozwiązanie. Są one dostępne w wielu różnych wersjach kolorystycznych i mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Z pewnością znajdziemy więc model pasujący do każdego wnętrza. Rolety tego typu dostępne są zarówno w wersji gotowej w standardowych wymiarach pasujących do typowych okien, jak i można wykonać je na indywidualne zamówienie do stolarki okiennej w nietypowych wymiarach. Sprawdź, dlaczego warto założyć rolety materiałowe.

Rolety materiałowe- zalety.

Rolety wewnętrzne to estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Tradycyjne firanki i zasłonki nie wszędzie wyglądają dobrze- potrafią na przykład zmniejszyć optycznie pokój o i tak już niewielkim metrażu. Ponadto są one uciążliwe w montażu i pielęgnacji, ponieważ ich zawieszenie wymaga założenia specjalnego karnisza, a firanki i zasłonki trzeba regularnie zdejmować i prać, gdyż gromadzi się w nich sporo kurzu. Rolety są o wiele praktyczniejsze.

Zalety rolet materiałowych to:

1. Łatwy montaż.

Klasyczne wewnętrzne rolety materiałowe montuje się do ramy okiennej. Do najczęściej wybieranych modeli należą te przyklejane do ramy. Coraz większą popularnością cieszą się również rolety wymagające nawiercenia ramy okna podczas montażu.

Proste przyklejane do ramy rolety zamontujemy samodzielnie w kilka do kilkunastu minut. W łatwy sposób można je również zdjąć z okna, jeśli zajdzie potrzeba wymiany na nowe. Montaż innych modeli również nie stanowi problemu- firmy produkujące rolety oferują taką usługę w pakiecie przy zakupie rolet.

2. Higieniczność i wygoda.

Wewnętrzne rolety materiałowe są bardzo łatwe w obsłudze. W zależności od wybranego przez nas modelu podnosi się je i opuszcza przy pomocy specjalnej linki lub za pomocą przycisku. W przypadku najnowocześniejszych rozwiązań rolety obsługuje się elektronicznie na przykład z poziomu aplikacji w telefonie komórkowym. Można to zrobić zdalnie z dowolnego miejsca, nawet będąc poza domem.

Rolety to praktyczne i higieniczne rozwiązanie. Nie gromadzą się w nich duże ilości kurzu jak w firankach czy zasłonach. Jest to więc idealne rozwiązanie dla alergików. Ponadto rolet nie trzeba zdejmować i prać. Wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną ściereczką.

3. Ogromny wybór.

Rolety dostępne są w wielu kolorach i mogą być wykonane z różnych rodzajów tkanin. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. To praktyczne rozwiązanie sprawdzi się zarówno w eleganckich pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i w tych nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych. Odpowiednio dobrane rolety świetnie wpiszą się także w romantyczny wystrój sypialni czy radosny pokoju dziecięcego.
Do pomieszczeń o niewielkim metrażu idealne będą rolety wykonane z jasnych tkanin w takich kolorach jak biały, beżowy, szary oraz jasne pastele.

Z kolei w sypialni sprawdzą się tkaniny typu blackout, czyli akie w ciemnych kolorach jak brąz, ciemna szarość, czerń, granat lub ciemna zieleń. Dzięki roletom w takich barwach zapewnimy sobie dobre zaciemnienie sypialni, co pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu.

Niezbyt dobrym pomysłem jest wybór do sypialni rolet w bardzo jaskrawych intensywnych kolorach takich jak czerwień, pomarańcz, odblaskowe żółcie czy zielenie. Takie kolory działają pobudzająco, mogą powodować problemy z zasypianiem, rozdrażnienie i niepokój.

Czy rolety materiałowe są drogie? Najprostsze rolety z materiału kupimy już za kilkadziesiąt złotych w każdym markecie budowlanym, a często dostępne są one również w dyskontach oraz hipermarketach. Takie roletki są proste w obsłudze i łatwe w montażu- przykleja się je po prostu do ramy okiennej. Nie są one najtrwalsze, ale jeśli będziemy o nie dbać, to posłużą nam dosyć długo. Są one odstępne w wielu kolorach i rozmiarach. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli dysponujemy niedużym budżetem.

Rolety okienne wykonane na zamówienie to już większy wydatek. Ich cena uzależniona jest od materiału, z jakiego zostały zrobione, sposobu montażu oraz wykończenia. Wysokiej jakości roletki materiałowe to koszt nawet kilkuset złotych na jedno okno. Pamiętajmy jednak, że posłużą nam one przez lata i skutecznie zastępują zarówno firany, jak i zasłonki.