Czy kocioł dwufunkcyjny gazowy to dobry wybór?
Jaki kocioł gazowy do małego domu?
Budujesz dom i zastanawiasz się jaki piec gazowy do niego wybrać? Zdania na ten temat są podzielone wśród twoich znajomych? Część doradza ci piec na ekogroszek, inni namawiają na pompę ciepła, a jeszcze inni sugerują, abyś kupił piec gazowy dwufunkcyjny? Pośród tych wszystkich opinii jesteś ty, który samodzielnie musi zdecydować, co będzie dla niego najlepsze? Mamy nadzieję pomóc w dokonaniu słusznego wyboru.
Do czego służy piec gazowy?
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego potrzebny jest nam kocioł gazowy? Przede wszystkim będziemy go używać do ogrzewania swojego domu. W naszej szerokości geograficznej sezon grzewczy trwa przez pół roku. Aby zapewnić sobie ciepło w domu, konieczne jest jego ogrzewanie. Kocioł kondensacyjny ma zatem do spełnienia ważne zadanie, podgrzewa wodę w instalacji c.o. Mogą ją tworzyć kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. Kiedy w instalacji płynie ciepła woda, temperatura ogrzewa jej elementy i ciepło oddawane jest do otoczenia. Tak w mieszkaniu robi się cieplej. Jednak kotły kondensacyjne mają do spełnienia jeszcze jedną rolę, a mianowicie odpowiadają za podgrzanie ciepłej wody, która płynie z naszych kranów i wykorzystujemy ją do mycia rąk, kąpieli lub zmywania naczyń. Obie te czynności mogą być wykonywane przez dwa różne rodzaje kotłów.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny
Pierwszym z nich jest kocioł dwufunkcyjny gazowy, czyli odpowiedzialne za ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W takim piecu znajduje się spiralny przewód wypełniony wodą, ogrzewany pomienień palącego się gazu. Woda ta dostarczana jest do jednej z dwóch instalacji: CWU lub CO. Z uwagi na to kotły dwufunkcyjne nowej generacji mogą mieć stosunkowo niewielkie rozmiary i jednocześnie dużą moc grzewczą, polecane są do montażu w domach bez kotłowni i mieszkaniach. Taki kocioł nie zajmuje wiele miejsca i można go umieścić np. w łazience, co ma jeszcze jedną zaletę. Jaką? Im w mniejszej odległości znajdować będzie się piec gazowy od punktów czerpalnych, czyli kranu i baterii wannowej w łazience, tym mniejsze będą koszty ogrzania ciepłej wody użytkowej. Pamiętajmy bowiem że im dłuższa jest instalacja grzewcza lub cwu w domu, tym większe straty ciepła w niej zachodzą i kotły gazowe dwufunkcyjne będą zużywać więcej paliwa.
Kocioł jednofunkcyjny gazowy
Alternatywą dla kotłów dwufunkcyjnych jest piec jednofunkcyjny, wykorzystywany przede wszystkim do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Takie piece gazowe świetnie współpracują z zewnętrznymi zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Można taki zbiornik o potrzebnej dla domu pojemności podłączyć do kotła, a woda będzie w nim na bieżąco ogrzewania i dostępna niemal natychmiast w kranie. Aby zmniejszyć ilość spalania gazu, można zrezygnować z podgrzewania wody w zasobniku. Kiedy jednak odkręcimy kurek z ciepłą wodą, przez dłuższy czas będziemy musieli poczekać na ciepła wodę użytkową, która z niego popłynie. To z kolei generuje większe zużycie wody i ścieków. Co zatem jest lepszym rozwiązaniem? Do ogrzewania wody użytkowej w domach z kanalizacją miejską można zamontować kocioł jednofunkcyjny centralnego ogrzewania bez zasobnika. Kiedy jednak nieczystości spływają do szamba, którego wywóz jest niestety drogi, większe oszczędności może dać korzystanie z zasobnika na ciepła wodę użytkową.
Niższe rachunki za podgrzanie ciepłej wody użytkowej
Wybierając zasobnik CWU, piec gazowy dwufunkcyjny nie będzie nam potrzebny. Kiedy jednak nasz domek jest niewielki lub mamy mieszkanie, lepszym wyborem będzie piec dwufunkcyjny. Ponadto oprócz policzenia samego kosztu na ciepłą wodę użytkową, trzeba wziąć pod uwagę cenę kotła. Kotły jednofunkcyjne i zasobniki do nich wychodzą przynajmniej dwa razy drożej niż kotły dwufunkcyjne. Te pierwsze potrzebują także znacznie więcej miejsca, a najlepiej osobne pomieszczenie — kotłownię. Nie mogąc spełnić tych warunków, polecamy kotły dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Mniejsze, tańsze i bezpieczne.
Kocioł dwufunkcyjny gazowy — z jaką komorą spalania wybrać?
Wybierając kotły gazowe mamy piece z zamkniętą komorą spalania i otwartą komorą spalania. Co te określenia oznaczają? Komora to przestrzeń w piecu, w której spala się gaz, tworząc płomień ogrzewający element pieca — wymiennik. Aby ogień mógł płonąć, potrzebne jest powietrze. Kotły z otwartą komorą spalania (tradycyjny junkers), czerpią powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Stwarzać to może niebezpieczne sytuacje, w których ilość tlenu spadnie do niebezpiecznego poziomu lub powietrze zostanie zanieczyszczone tlenkiem węgla, popularnie nazywanym czasem. Taki piecyk montowany w łazience może stwarzać realne zagrożenie. Po czym można go poznać? Np. po tym, że palnik jest w nim widoczny przez wycięcie w obudowie. Kotły z zamkniętą komorą spalania mają powietrze dostarczane z zewnątrz budynku, kanałem kominowym i specjalną rurą przyłączeniową. Komora spalania jest w nich szczelna i żadne spaliny nie wydostają się na zewnątrz pieca, tylko kominem na zewnątrz mieszkania. Piece tego typu są bezpieczne, wydajne i ekonomiczne.