Sklerometr – niezbędny sprzęt, który zapewnia precyzję i efektywną pracę

Są takie sprzęty, które rzeczywiście zwiększają efektywność pracy i pozwalają na jej większą precyzję. Tutaj szczególnie na uwagę zasługuje młotek Schmidta inaczej zwany skleometrem. Wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z tradycyjnym młotkiem, zaś jego zastosowanie jest zdecydowanie inne. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać zalety stosowania.

Sklerometr – co warto wiedzieć?

Sklerometr jest to urządzenie, które znane jest już od przynajmniej kilku dekad. Nadal nie można go zastąpić, gdyż dzięki niemu można sprawdzić wytrzymałość betonu. Pozwala też na określenie jakości materiału oraz analizę wartości odbicia. Dzięki temu rzeczywiście bardzo dokładnie można sprawdzić konstrukcję. Wcześniej, aby wykonać pomiar jakości betonu, konieczne było wykonanie wiercenia, co wydłużało pracę, ale też wpływało na całą konstrukcję. Wszelkiego rodzaju dziury w betonie trzeba było uzupełniać. Na szczęście obecnie dostępny jest młotek Schmidta, dzięki któremu można sprawdzić wytrzymałość danej powierzchni wykonanej z betonu. Dotyczy to wszystkich elementów konstrukcji. Warto wiedzieć, że wykorzystując sklerometr zyskuje się:

  • skrócenie czasu pracy;
  • zwiększenie precyzji;
  • szybsze generowanie danych dotyczących parametrów technicznych materiału;
  • brak konieczności zmian konstrukcyjnych w betonie.

Sklerometr – rodzaje

Sklerometr to urządzenie, które sprawdzi się do badania parametrów wytrzymałościowych i technicznych wszystkich twardych materiałów. Dostępne są różne rodzaje młotków Schmidta. Można wybrać takie jak:

  • sklerometr analogowy – jest on oparty na standardowym działaniu mechanicznym;
  • sklerometr elektroniczny – jest to bardziej nowoczesne urządzenie, gdzie wyniki i dane wyświetlane są cyfrowo.

Niezależnie jaki młotek Schmidta się wybierze, bardzo łatwo sprawdzić wytrzymałość betonu na ściskanie, czy też na działanie zmiennych czynników zewnętrznych. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by dobrać młotek pod kątem grubości materiału, który się bada.  Standardowy model, który najczęściej jest stosowany to ten typu N. Wykorzystuje się go do badania murów czy też elementów konstrukcyjnych, których grubość wynosi minimum 10 cm. Jako że coraz więcej budynków buduje się z prefabrykatów, które są cieńsze, to zastosowanie ma drugi rodzaj młotka, a więc ten typy L. Trzeba jeszcze wiedzieć, że prefabrykaty są stosunkowo kruche, przez co sklerometr sprawdza ich właściwości, przede wszystkim uderzeniowe.

Jak działa sklerometr i jak wykonać badania?

Młotek Schmidta jest stosunkowo lekki, a przy tym łatwy do zastosowania przy badaniu ścian czy też elementów konstrukcyjnych. Wystarczy uderzyć młotkiem w dany materiał, by uzyskać dokładny pomiar. Dochodzi wtedy do zmiany poziomu energii, co pozwala na ocenienie trwałości i wytrzymałości betonu. Jednocześnie uzyskuje się również informację na temat jego odporności na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba jeszcze wiedzieć, że sklerometr poza badaniem siły odbicia pozwala także sprawdzić czy dana konstrukcja jest wykonana z betonu o tej samej jakości. Można bez problemu określić, w którym miejscu zastosowano materiał o gorszych parametrach technicznych, co przekłada się na stabilność. Młotek Schmidta wykorzystywany jest nie tylko na placach budowy. Umożliwia również sprawdzenie parametrów wytrzymałościowych już wybudowanego domu czy budynku użytku publicznego. Można przeprowadzić choćby analizę ścian i sprawdzić, czy zastosowano materiały o najlepszych parametrach wytrzymałościowych. Aby wynik był pewny, badanie trzeba przeprowadzać, gdy temperatura wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Wyniki mogą być zaburzone, jeżeli wykonuje się je np. przy ujemnych temperaturach. Badana konstrukcja musi być też utwardzona. Oznacza to, że trzeba poczekać przynajmniej kilka dni aż beton się zwiąże i zyska optymalne parametry techniczne. Każda powierzchnia musi być też wyrównana, gdyż w ten sposób uzyskuje się najbardziej wiarygodne wyniki.

Podczas modernizacji budynków, ale też budowy domów, bloków czy też miejsc użytku publicznego należy wykonywać badanie wytrzymałości betonu. Pozwoli to sprawdzić, czy nie występują wady konstrukcyjne, które mogłyby przekładać się na stabilność. W takim przypadku wykorzystanie sklerometru jest wręcz niezbędne.