Kilka zdań na temat materiałów do ocieplania budynków

Obecnie każdy oddawany do użytku budynek musi spełniać pewne normy, na które w przeszłości nie zwracano uwagi. Wiele budynków komunalnych, a także prywatnych, a nawet wieżowców osiedlowych nie posiada do dziś właściwej termoizolacji. Od jakiegoś czasu ulega to jednak zmianie i taka termoizolacja jest nakładana także na budynki już istniejące. Jakie materiały do dociepleń są stosowane w budownictwie?

Czym docieplane są budynki?

Jedną z form zabezpieczenia budynków, a z racji ekonomicznych najważniejszą, jest izolacja termiczna. Taka izolacja minimalizuje straty ciepła, przyczyniając się do utrzymania we wnętrzach optymalnej temperatury. To z kolei niesie ze sobą spore oszczędności w kwestii wydatków na ogrzewanie.

Najczęściej stosowanymi materiałami przy ocieplaniu budynków, czyli ścian oraz dachów są płyty styropianowe i wełna mineralna. Ponadto często stosowana, a szczególnie na poddaszach już użytkowanych jest wprowadzana natryskowo pianka poliuretanowa. Substancja ta, wzbogacana o powłoki elastomerowe i polimocznikowe jest uznawana za bardzo skuteczną ochronę przed wilgocią, zapewnia dobrą izolacyjność termiczną, a dodatkowo jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

A co można powiedzieć o styropianie i wełnie mineralnej?

Stosowanie do ociepleń wełny mineralnej i styropianu jest najpopularniejsze z obecnie stosowanych, ale na ścianach zewnętrznych głównie używany jest styropian. Jest to wynikiem znacznie łatwiejszego i szybszego montażu płyt styropianowych na ścianach, a ponadto jest on od wełny znacznie tańszy.

Jednocześnie niektórzy inwestorzy mają obawy co do tego, czy montaż styropianu pozwoli uzyskać tak wysoką izolacyjność termiczną, jaką zapewnia wełna mineralna. I nie są to obawy nieuzasadnione, ponieważ każdy materiał ma inny współczynnik przenikania ciepła. Łatwo się tego domyślić, ponieważ struktura różnych materiałów oraz ich gęstość jest zróżnicowana. Oprócz styropianu jest dostępny w handlu także droższy styrodur i podczas wyboru materiałów dociepleniowych warto stawiać na takie o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, jeżeli taki materiał można zainstalować na danym budynku. Niekiedy cena nie jest dobrym wyznacznikiem wyboru, a tani materiał może nie zapewniać dostatecznej ochrony przed stratami ciepła.

Wełna mineralna góruje nad styropianem ze względu nie tylko na to, że cechuje ją wysoka izolacyjność termiczna, ale również właściwości ognioodporne, a także dobra izolacja akustyczna. Ponadto wełna, w przeciwieństwie do styropianu jest paroprzepuszczalna. Tutaj trzeba jednak stosować odpowiedni tynk, aby wełna mogła zachować swoją paroprzepuszczalność.